
- Tämä tapahtuma on mennyt.
Haastavat kasvatustilanteet lastenohjaajan työssä (3h) -verkkokoulutus varhaiskasvatus- ja alakouluikäisten lasten parissa työskenteleville
24.2.2022 klo 13:00 - 16:00
120,28€Kasvatustyön arjessa joudutaan toisinaan kohtaamaan tilanteita, jotka saattavat tuntua haastavilta ja siten myös lisäävät kasvatuksen ammattilaisten työn kuormittavuutta. Miten toimia, kun lapsi käyttäytyy uhkaavasti tai aggressiivisesti tai lapsen kielenkäyttö on sopimatonta tai muutoin huolestuttavaa? Miten huomioin erityistä tukea tarvitsevat lapset, joista osalla voi olla neurologisia diagnooseja? Miten toimia, kun yhteistyö huoltajien kanssa on haastavaa?
Ajankohtaisessa ja suuren suosion saaneessa KT, erityisluokanopettaja ja tunnetaitokouluttaja Jaana Kiviluotteen pitämässä koulutuksessa perehdytään työyhteisön toimintakulttuurin vahvistamiseen, lasten erilaisiin temperamenttityyppeihin ja kasvattajien vuorovaikutustapoihin. Lisäksi koulutuksessa tarkastellaan useita haastavan käyttäytymisen muotoja ja miten niissä tulisi tukea lasta ja itse toimia. Miten työyhteisön toimintakulttuuria ja arjen käytäntöjä voisi tehostaa haastavien tilanteiden ennaltaehkäisemiseksi ja mitä olisi hyvä huomioida, kun ns. tilanne on jo päällä?
Kiviluote on toiminut noin 30 vuoden ajan opetustehtävissä, mm. luokanopettajana, laaja-alaisena erityisopettajana sekä erityisluokanopettajana etenkin tunne-elämän ja käyttäytymisen haasteita omaavien lasten parissa. Kokemusta on karttunut myös haasteellisesta yhteistyöstä huoltajien kanssa.
Kiviluote on kouluttanut jo pitkään sekä varhaiskasvatuksen että perusopetuksen henkilöstöä eri aluehallintovirastojen, kuntien, päiväkotien, koulujen ja yhteisöjen tilaamissa koulutuksissa sekä itse järjestämissään koulutuksissa. Suositut ja laadukkaat koulutukset ovat saaneet osallistujilta runsaasti kiittävää palautetta!
KOULUTUKSEN SISÄLTÖ
Työyhteisön toimintakulttuuria vahvistavat tekijät
Lasten temperamenttityypit ja käyttäytyminen
Lasten haastava käyttäytyminen (aggressiivisuus, sopimaton kielenkäyttö, uhmakkuus. levottomuus, vetäytyvyys, hallitsemattomat tunteenpurkaukset) sekä neurologiset diagnoosit ADHD, autismikirjo ja Touretten oireyhtymä sekä sosioemotionaalisen tuen tarve
Haasteellinen yhteistyö huoltajien kanssa
Osallistujien kommentteja Jaana Kiviluotteen verkkokoulutuksista:
”Kiitos kouluttajalle! Oli erinomainen koulutus näin etänäkin 😊”
”Kiitos antoisasta päivästä! Uskon saaneeni paljon hyvää materiaalia työhöni.”
”Kiitos hyvästä täsmälääkkeestä akuuttiin tilanteeseen.”